wtorek, 14 stycznia 2014

Projekt Arado w Kamiennej Górze

   Wykorzystując dość dobrą pogodę jak na Styczeń wybraliśmy się w ostatnią Niedzielę na wycieczkę do Kmiennej Góry, by zwiedzić tam niedawno oddaną do użytku sztolnie zwaną "projekt Arado" i Bazylikę w Krzeszowie. Świątynie opiszę w następnym poście z racji tego, że zrobiłem sporo fotek :).

  Samo zwiedzania oceniam bardzo pozytywnie. Zaskakująco teatralne przedstawienie przez przewodnika trasa sprawia, że zwiedzający w pewnym momencie czują się uczestnikami tego wydarzenia sprzed 70lat. Dodatkowo okraszone dobrym humorem i opisem różnych licznych eksponatów i wydarzeń związanych z tamtym okresem, robi naprawdę dobre wrażenie. Oczywiście oprócz humorystycznych atrakcji było upamiętnienie minutą ciszy ludzi, którzy drążyli te tunele, ponosząc przy tym śmierć.
 W wycieczce towarzyszyli nam Ania i Krystek. Poniżej krótki opis podziemi ze strony www.arado.pl

  Kamienna Góra położona jest na Dolnym Śląsku, w połowie drogi między Wałbrzychem a Jelenią Górą. To pełne tajemnic miasteczko w czasie II wojny światowej zostało podziurawione podziemnymi kompleksami niczym ser szwajcarski dziurami. Dziś wiemy o dziesięciu podziemnych obiektach, zlokalizowanych w różnych częściach miasta. Wydrążyli je- rękoma robotników przymusowych – Niemcy. Między innymi po to, by docelowo umieścić w nich biura projektowe i fabryki produkujące najnowocześniejsze konstrukcje lotnicze i broń.

  W tym czasie Kamienna Góra była jednym z centrów technologicznych niemieckiego przemysłu lotniczego- w byłych fabrykach włókienniczych umieszczono między innymi biuro projektowe firmy ARADO, w którym skonstruowano najsłynniejszy samolot odrzutowy II wojny światowej –Arado 234 Błyskawica i mityczny samolot skrzydło Arado 555.


Kilka fotek z miasta:
 Ratusz Kamiennej Góry

 Zatrzymanie przez Niemca

 Porwanie Agaty do gotowania obiadu Niemcowi :/
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz