poniedziałek, 20 stycznia 2014

Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie

  Zaraz po Arado pojechaliśmy do oddalonego o 6 kilometrów Krzeszowa by zwiedzić tam Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. Muszę przyznać, że również zostałem miło zaskoczony, ponieważ nie spodziewałem się takiego widoku jaki zastałem. Bazylika robi wrażenie od razu jak się wjedzie do tej małej miejscowości. Wielka budowla, ładna architektura z pięknym otoczeniem. Ale największe wrażenie robi jej wnętrze, które zapiera dech w piersiach. Piękne malownicze sklepienie,ołtarz i do tego świąteczny wystrój sprawia, że nie da się przejść obok tego miejsca obojętnie.

  Opis Sanktuarium ze strony www.opactwo.eu

   Krzeszów to mała miejscowość położona w Kotlinie Kamiennogórskiej na Dolnym Śląsku. Od czasu powstania Diecezji Legnickiej jest jej głównym sanktuarium i miejscem pielgrzymkowym. Krzeszów to zabytek najwyższej światowej klasy, znajdujący się na Liście Prezydenta RP i będącym żelaznym kandydatem do UNESCO, tedy przebiega również główny Europejski Szlak Cysterski oraz Sudecka Droga św. Jakuba.

  Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej to przede wszystkim Bazylika Mniejsza p.w. Wniebowzięcia NMP – piękna późnobarokowa świątynia z przebogatym wnętrzem, nazywana Europejską Perłą Baroku, w której na szczególną uwagę zasługuje ołtarz główny z monumentalnym obrazem Wniebowzięcia NMP, zespół fresków o tematyce biblijnej i zakonnej oraz organy koncertowe – przez wielu uważane za najlepiej 
zachowane organy barokowe w tej części Europy. Na placu sanktuarium znajduje się również kościół p.w. św. Józefa z cyklem fresków „Śląskiego Rembrandta” M. Willmanna „Radości i troski św. Józefa” - prezentującym w niespotykany sposób sceny z życia św. Rodziny... więcej tutaj


















wtorek, 14 stycznia 2014

Projekt Arado w Kamiennej Górze

   Wykorzystując dość dobrą pogodę jak na Styczeń wybraliśmy się w ostatnią Niedzielę na wycieczkę do Kmiennej Góry, by zwiedzić tam niedawno oddaną do użytku sztolnie zwaną "projekt Arado" i Bazylikę w Krzeszowie. Świątynie opiszę w następnym poście z racji tego, że zrobiłem sporo fotek :).

  Samo zwiedzania oceniam bardzo pozytywnie. Zaskakująco teatralne przedstawienie przez przewodnika trasa sprawia, że zwiedzający w pewnym momencie czują się uczestnikami tego wydarzenia sprzed 70lat. Dodatkowo okraszone dobrym humorem i opisem różnych licznych eksponatów i wydarzeń związanych z tamtym okresem, robi naprawdę dobre wrażenie. Oczywiście oprócz humorystycznych atrakcji było upamiętnienie minutą ciszy ludzi, którzy drążyli te tunele, ponosząc przy tym śmierć.
 W wycieczce towarzyszyli nam Ania i Krystek. Poniżej krótki opis podziemi ze strony www.arado.pl

  Kamienna Góra położona jest na Dolnym Śląsku, w połowie drogi między Wałbrzychem a Jelenią Górą. To pełne tajemnic miasteczko w czasie II wojny światowej zostało podziurawione podziemnymi kompleksami niczym ser szwajcarski dziurami. Dziś wiemy o dziesięciu podziemnych obiektach, zlokalizowanych w różnych częściach miasta. Wydrążyli je- rękoma robotników przymusowych – Niemcy. Między innymi po to, by docelowo umieścić w nich biura projektowe i fabryki produkujące najnowocześniejsze konstrukcje lotnicze i broń.

  W tym czasie Kamienna Góra była jednym z centrów technologicznych niemieckiego przemysłu lotniczego- w byłych fabrykach włókienniczych umieszczono między innymi biuro projektowe firmy ARADO, w którym skonstruowano najsłynniejszy samolot odrzutowy II wojny światowej –Arado 234 Błyskawica i mityczny samolot skrzydło Arado 555.


Kilka fotek z miasta:




 Ratusz Kamiennej Góry









 Zatrzymanie przez Niemca

 Porwanie Agaty do gotowania obiadu Niemcowi :/








wtorek, 7 stycznia 2014

Orszak Trzech Króli w Świebodzicach

  6 stycznia jak co roku przeszedł Orszak Trzech Króli w Świebodzicach. Tym razem początek marszu miał miejsce w parku przy amfiteatrze i przeszedł ulicami al. Lipowe, Strzegomską, Jana Pawła II, Kopernika by dotrzeć do "Betlejem"(Rynek) jak nawoływali pasterze przy pomniku Jana Pawła II.

  Orszak prowadzili Trzej Królowie, Kacper, Baltazar i Melchior a w Rynku czekała na nich święta rodzina. W orszaku uczestniczyli także, ksiądz dziekan Jan Gargasewicz, burmistrz miasta Świebodzice Bogdan Kożuchowicz oraz posłanka na Sejm RP Anna Zalewska, a także kilka tysięcy Świebodziczan.

  Na końcu były przemówienia i odśpiewane zostały kolędy.