wtorek, 25 września 2012

Karkonosze - Śnieżne kotły

   Na kolejną wyprawę udaliśmy się w Karkonosze. Tym razem wybraliśmy się pieszo ze Szklarskiej Poręby żółtym szlakiem na śnieżne kotły a zeszliśmy zielonym pod nimi.
    Śnieżne kotły położone są w zachodniej części Karkonoszy (Ślaski Grzbiet) miedzy Wielkim Szyszakiem (1509 m. n. p. m.) a Łabski Szczytem (1471 m. n. p. m.). W całości leżą w gminie Piechowice. Jest to podwójny kar lodowcowy, składający się z dwóch części - Małego Śnieżnego Kotła od zachodu i Wielkiego Śnieżnego Kotła od wschodu.
    Mały Śnieżny Kocioł o długości ok. 550m, szerokości ok. 400m i głębokości ok. 300m, oddzielony jest od Wielkiego (długośc ok. 800m, szerokośc ok. 600m, głębokośc ok. 300m) skalistą Grzędą. Wysokośc     ścian Małego Śnieżnego Kotła sięga ponad 100m, a dno leży na wysokości 1244m. n. p. m. Ściany kotłów poprzecinane są głębokimi żlebami, a u ich wylotów powstały stożkowe usypiska piargów. Dna kotłów wysłane są blokami granitowymi. 

 Szczyt Szrenicy

niedziela, 16 września 2012

Harrachov i Cetrova hora

    Na pierwszą urlopową wycieczkę wybraliśmy się do Harrachova by zdobyc górę Cetrova hora (Czarcia góra) położona na 1022 m.n.p.m. Niestety z powodów zdrowotnych musieliśmy wjechac wyciągiem, ale to też jest jakaś atrakcja ;) Zazwyczaj gdy wybieraliśmy się do Harrachova ograniczaliśmy się do odwiedzin kompleksu skoczni, tym razem wybraliśmy podróż pociągiem ze Szklarskiej Poręby i zdobyliśmy szczyt tej góry. Miłego oglądania: